امروز 22 فروردين 1400

خانه

 به نامه های الکترونیکی ارسالی با عنوان کنترل پهنای باند اینترنت که به ظاهر از سوی سرویس های بزرگ تامین کننده اینترنت کشور، که به معرفی نرم افزاری با کاربردهایی همچون قابلیت تست و کنترل سرعت ارتباط اینترنتی، قابلیت مدیریت قرارداد ADSL و … اشاره کرده و خواستار دانلود آن می گردد؛ توجه نکنید.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،اخیراً ایمیلی در فضای اینترنت ایرانی برای مشترکین شرکت های ارائه دهنده ی خدمات اینترنت پرسرعت ADSL ارسال می شود که ضمن معرّفی نرم افزاری با عنوان کنترل پهنای باند اینترنت برای رفع مشکلات پهنای باند کاربر، از گیرنده ی پیام می خواهد با کلیک بر روی لینکی نرم افزار یادشده را دریافت کند.

 

متاسّفانه نرم افزار مذکور حاوی بدافزاری است که اطّلاعات کاربران را به سرقت می برد. این نرم افزار فشرده شده که از خانواده ی keyloggerها محسوب می شود، حاوی دو فایل اجرایی به نام های network.exe و password.exe است و در مراحل نصب از کاربر می خواهد تا برای اتّصال نرم افزار فایل اوّل و برای ورود کلمه ی عبور فایل دوّم را اجرا کند.

در صورت اجرای این دو فایل، نرم افزار جاسوسی یادشده بر روی سیستم قربانی نصب شده و در صورتی که قربانی اطّلاعات حسّاسی نظیر اطّلاعات حساب های بانکی در هنگام خریدهای اینترنتی (شماره ی کارت رمز دوّم، تاریخ انقضای کارت، CVV۲) را استفاده کند، آن اطّلاعات به راحتی برای مجرم ارسال می شود.

همچنین این نرم افزار امکان سرک کشیدن به فعّالیّت های کاربر را نیز دارد و در فواصل زمانی کوتاه مدّت نیز ضمن عکس برداری از صفحه ی دسک تاپ کاربر، آن تصاویر را نیز برای مجرم ارسال می کند.

پلیس فتا، ضمن هشدار در خصوص موضوع یادشده، اکیداً از کاربران می خواهد که از اعتماد نمودن به ایمیل های جعلی و نصب نرم افزارهای ناشناخته، خصوصاً نرم افزارهایی که ادّعاهای خارق العاده ای را مطرح می کنند، خودداری نمایند.

 

تعداد بازدید:8597